Ads 468x60px

niedziela, 19 lutego 2012

Figurka Szamana Orków z Mordoru - Przygotowanie Do Malowania
Model Mordorskiego szamana orków już kiedyś malowałem (post: Szaman orków z Mordoru). Postanowiłem wrócić do tej figurki i opisać jak ją pomalować. Nie można zacząć malowania jakiegokolwiek modelu bez odpowiedniego przygotowania - oczyszczenia z nadlewów, przyklejenia do podstawki, jej przyozdobienia i ostatecznie nałożenia podkładu. 

Co będzie potrzebne do zrealizowania tego etapu?


  • pilnik
  • nożyk modelarski (do tapet też może być)
  • klej typu superglue
  • obcążki modelarskie
  • posypki modelarskie - ja używam piasku, żwiru oraz średniej wielkości kamyczków
  • klej typu wikol
  • pędzel do nanoszenia kleju (najlepiej taki, którego już nie używasz do malowania)
  • kubek wody

Zaczynamy od organizacji miejsca pracy oraz wyżej spisanych narzędzi - jeżeli nie macie biurka tylko do  działalności modelarskiej, warto zainwestować w matę modelarską, lub skorzystać choćby ze zwykłej podkładki na biurko, aby uniknąć niepotrzebnych zniszczeń.  Kolejny etap to rozpakowanie figurki z blistera (jeżeli kupiliśmy nowy model) - gąbka z opakowania może przydać się do różnych rzeczy, np. żywopłotu, lub imitacji mchu, gdy się ją potnie na drobne kawałki.

Blister Mordor Orc Shaman Games Workshop, Figurka Władca Pierścieni Szaman orków z Mordoru

I. Usuwanie nadlewów z figurki

Następnie, należy usunąć wszystkie nadlewy nożykiem modelarskim. - warto poświęcić temu etapowi dłuższą chwilę, żeby nie zostały żadne niedoróbki, ponieważ widać to potem na figurce. Po usunięciu, używamy pilnika do wyrównania naruszonej powierzchni modelu.


Po usunięciu nadlewów, przyklejamy figurkę do podstawki, nanosząc na "szynę" i w miarę możliwości stopy figurki odrobinę kleju typu superglue - kilka kropel w zupełności wystarczy. 


II. Przygotowanie podstawki.

Czekamy aż klej dokładnie wyschnie - w tym czasie przygotowujemy materiały potrzebne do przyozdobienia podstawki, wodę oraz pędzel do nakładania kleju. Ja używam trzech rodzajów posypek - piasku modelarskiego, żwiru oraz kamieni średniej wielkości. 


Nakładamy na plastikową/metalową płytę sporą kroplę kleju typu wikol, tak, aby starczyło na pokrycie całej podstawki szamana i dodajemy do niej kroplę wody, aby łatwiej nakładać klej na podstawkę. Pamiętaj o odłożeniu pędzla do kubka z wodą, w przeciwnym razie włosie się sklei i będzie bezużyteczne! 


Po pokryciu klejem podstawki dodajemy kilka kamyków średniej wielkości (etap I na poniższym zdjęciu), następnie trochę żwiru (II) i na koniec zanurzamy figurkę w pojemnik z piaskiem modelarskim (III). Nadmiar posypek strzepujemy z podstawki - osobiście zsypuję ten nadmiar do pojemnika z piaskiem, gdzie siłą rzeczy tworzy się swojego rodzaju mix, co ostatecznie nie jest złe, bo przyczynia się do urozmaicenia kolejnych podstawek. 

Malowanie podstawki figurki z Władcy Pierścieni Szaman orków z Mordoru

Czekamy aż klej wyschnie - w przypadku wikolu trwa to około 30-45 min, w zależności ilości wody dodanej do kleju - jeżeli nałożysz podkład na niedoschnięty klej, posypka zacznie przyklejać się do pędzla, dodatkowo farba zacznie mieszać się z klejem. Po wyschnięciu nakładamy podkład dowolną metodą - sprayem/pędzlem. W tym przypadku posłużyłem się pędzlem i nałożyłem na figurkę szamana farbkę z serii Citadel: Colour Chaos Black. Po wyschnięciu farby, można przejść do malowania.


Mam nadzieję, że artykuł jest w miarę klarownie napisany dla każdego modelarza i usprawni przygotowanie Waszych modeli.

Pozdrawiam,
Daen0 komentarze:

Prześlij komentarz